Kineski arheolozi su pronašli tragove najstarijeg čaja među blagom koje je pripadalo kineskom vladaru Jing Diu iz dinastije Han koji je umro 141. godine pre nove ere.
Da su Kinezi uživali u čaju i pre više od 2.000 godina dokaz je novo arheološko otkriće. U grobnicu sa pokojnikom stavljale su se samo najvrednije stvari zbog verovanja u zagrobni život. Novi naučni dokazi pokazuju da je čaj već više od dva milenijuma deo tradicije u Kini.
Nikad ranije čaj nije pronađen kao arheološki ostatak iz antičkog perioda, a jedino što je poznato jeste da je Kina izvozila čaj. U novom otkriću učestvovali su naučnici iz kineske akademije nauka i umetnosti.

Ispitivanjem sićušnih kristala koji su se nalazili između kose, među ostacima kineskog cara u njegovom grobu, koristeći spektrometriju, naučnici su ustanovili da je reč o listićima čaja.
U grobnici osim čaja pronađeni su proso, pirinač, više od 50.000 figurina od terakote i određene keramičke životinje koje su imale određenu simboliku u verovanju kineskog naroda.

Iako je grobnica cara Jing Diua otkrivena još 1990. godine, tek sada su otkriveni rezultati organskih nalaza. Reč je o neobično liberalnom i nauci posvećenom vladaru. Istoričari su otkrili da je Diu smanjio moć plemstva, smanjio porez seljacima, smanjio kaznu za kriminalce i još mnogo toga.
Analiza otkrivenog čaja pokazala je da je bio veoma kvalitetan, a nauka je još jednom dokazala da se uz pomoć savremenih tehnika mogu otkriti nepoznati detalji iz antičkog perioda.